Pudel Toy

Występująca w kilku wielkościach rasa psów dawniej wykorzystywanych w myślistwie jako psy dowodne, obecnie głównie do towarzystwa. Bardzo bystre, wesołe, czułe, nieagresywne pudle są dość delikatne psychicznie i błyskawicznie się uczą. Toy to najmniejszy z pudli, bynajmniej nie ustępujący większym kuzynom pod względem inteligencji. Dobrze czują się w mieszkaniu, pod warunkiem jednak, że właściciel uwzględni ich potrzebę ruchu i aktywności – choćby było to aportowanie zabawki czy nauka sztuczek.

Charakter

Niezależnie od wielkości, pudle uważane są za jedne z najbardziej inteligentnych psów. Stanley Coren w swojej książce „Inteligencja psów” wymienia je na drugim miejscu pod względem inteligencji użytkowej (w tym przypadku największe znaczenie przywiązuje się do łatwości szkolenia psa na potrzeby człowieka). Podczas gdy rankingi takie nie powinny być traktowane zbyt dosłownie – trudno przecież zmierzyć dokładnie coś takiego jak inteligencja – niewątpliwie w przypadku pudli jest w tym dużo racji.

Umiejętności

Pomiędzy pudlami różnych wielkości istnieją oczywiście pewne różnice temperamentu. Pudel duży, choć kocha aktywność, jest najbardziej wytworny i dystyngowany. Toy znajduje się na przeciwnym biegunie, jest ruchliwy i bardzo wesoły. Nie jest przy tym tak szczekliwy, jak niektóre inne małe psy.

Pudle miniaturowe i toye, dzięki swojej zwinności i podatności na szkolenie, doskonale sprawdzają się w mini agility. Niektóre z nich tak szybko śmigają po torze, że niemal trudno nadążyć za nimi wzrokiem.

Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, nie są to idealne psy dla starszych ludzi. Dobrze czują się w mieszkaniu, pod warunkiem jednak, że właściciel uwzględni ich potrzebę ruchu i aktywności – choćby było to aportowanie zabawki czy nauka sztuczek. Oczywiste jest, że właściciel pudla, zwłaszcza jeśli chce go wystawiać, powinien być przygotowany na dość żmudną pielęgnację szaty lub też oddawanie psa co pewien czas w ręce fachowca.

W Polsce pudle są wciąż niedocenione. Co gorsza, przez wielu ludzi uważane są nawet za psy głupie, co kompletnie mija się z prawdą i jest dla rasy bardzo krzywdzące. Z pewnością przyczynia się do tego sposób strzyżenia preferowany na wystawach, który jednak ma swoje uzasadnienie historyczne – tak strzyżono psy aportujące z wody. Pod wymyślną fryzurą warto dostrzec doskonale zbudowane, inteligentne zwierzę.

Szkolenie i wychowanie

Ze względu na swoją inteligencję i chęć współpracy, pudle są łatwe do szkolenia a z ich ułożeniem powinien sobie poradzić nawet początkujący właściciel.

Może w końcu i u nas pudle zaczną pojawiać się na zawodach posłuszeństwa czy agility, tak jak to się dzieje w wielu innych krajach świata.

Dla kogo ta rasa

Psy te dobrze nadają się dla początkujących właścicieli. Nie są trudne w ułożeniu. Oczywiście, jak żadna z ras, nie nadają się dla każdego. Właściciel pudla powinien zapewnić mu zajęcie umysłowe, bo choć nie jest to pies o tak dużej potrzebie aktywności jak niektóre owczarki czy psy myśliwskie, jest to jednak, wbrew powszechnemu mniemaniu, typ psa sportowego, który nie lubi się nudzić. Pudel z radością będzie uczył się poleceń, aportował piłeczkę czy odbywał długie spacery.

W naszej hodowli posiadamy dwa reproduktory import z Anglii i Czech utytuowane na wystawach krajowych i Zagranicznych przebadane i wolne od chorób przenoszonych genetycznie Lovis  Vuitton ze Sfory  maści czarnej z genem red i Timothy rccioli d”oro maści brown/chocolad